> O školi  > Projekti
Projekt "Povratak zemlji"

U književnoj baštini slavonskoga kulturnog kruga motiv zemlje vrlo je često upotrebljavan ne bi li se pokazala snažna veza zemlje i slavonskoga čovjeka. Zemlja je majka, hraniteljica, dom, a slavonska gruda mjesto rođenja i smrti.

Već od svojih najranijih početaka lovaska škola imala je svoje zemljište na kojem su naraštaji učitelja i učenika marljivo radili. U prošlosti su školski vrt pučki učitelji koristili za svoje potrebe i kao izvor svježih namirnica, no s vremenom školski vrt postao je mjesto praktičnog obrazovanja učenika. Početak lovaskog školskog vrta seže u 1879. g. kada se na sjednici Učiteljskog vijeća donosi odluka o uređenju postojeće "dudare" u školski vrt. Vrlo brzo vrt donosi i materijalnu korist koju djele učitelj i općina. Učenici su izrađivali "kaleme", sadnice različitog voća i povrća, prodavali svježe povrće i voće te ga koristili u školskoj kuhinji. Vrt je bio mjesto stapanja znanja i sposobnosti, druženja i razvijanja radnih navika.

Suvremeni način života i moderni načini komunikacije otuđili su nas od zemlje koja nas je dugo vremena povezivala, pa je puno lakše voditi brigu o virtualnoj farmi u bespučima Facebooka nego uložiti ikakav stvarni napor za uzgoj jedne sadnice rajčice. Umjesto da se koristimo tehnologijom u svrhu razvoja i nastavka tradicije, tehnologija se okrenula protiv nas i prikovala nas za stolicu, a našu zemlju prepustila korovu.

U želji da se vratimo slavonskoj zemlji odlučili smo u školskoj godini 2010./2011. obnoviti školski vrt na prostoru "stare škole". U dogovoru s općinom i donačelnikom g. Ivanom Mujićem, škola je u najam dobila zemljište veličine 1872 m2 u Tomislavovoj ulici u Lovasu.

Vrlo brzo pristupili smo pomnom planiranju  prostora i obavljanju potrebnih radova prije zimskog mirovanja. U obavljanju poslova sudjelovali su učenici škole i njihovi nastavnici. Projekt "Povratak zemlji" dugogodišnjeg je karaktera i njime smo predvidjeli:

•    sadnju dugogodišnjih nasada voćaka
  •    sadnju sezonskog povrtnjaka
  •    izgradnju sjenice za potrebe izvođenja nastave u prirodi
  •    uređivanje podruma u tradicijskom stilu
  •    usmjereno obrazovanje učenika
  •    osnivanje školske zadruge
  •    suradnju s roditeljima i društvenom zajednicom
  •    eko proizvodnju
  •    izgradnju kompostišta

U tijeku su pripremni radovi, a za organizaciju posla u ovom razdoblju do zimskih praznika zadužen je učenik Mihael Sabljak. Većina radova obavlja se tijekom vikenda, osim radnih akcija koje se organiziraju tijekom tjedna u kojima sudjeluju svi učenici škole i njihovi učitelji.

Osnovna škola Lovas ovim projektom "vraća se"  zemlji, slavonskoj zemlji,  kakvom su je opisali Kozarac, Mađer i Matoš. Naša zemlja pretvara se iz mrtvog kapitala u prostor namjenjen izvođenju suvremene nastave.

Zahvaljujemo svima koji svakodnevno sudjeluju u ostvarivanju ovoga projekta.

učitelj-voditelj: Marko Brajković

« Rujan 2018 »