Projekt „Eko – škola“

Autor: Mario Peulić, 7. 12. 2010.

Od ove školske godine, odlučili smo se intenzivno boriti da se i naša škola priključi velikoj obitelji Eko-škola.

Eko-škole su međunarodni projekt Fee - Zaklade za odgoj i obrazovanje za okoliš. Nacionalni koordinator i voditelj projekta u Republici Hrvatskoj je Udruga „Lijepa naša“. Program je osmišljen u svrhu ugradnje odgoja i obrazovanja za okoliš u sve segmente odgojno-obrazovnog sustava i svakodnevni život učenika i djelatnika škole. Sama zadaća ovog projekta jest odgojiti mlade generacije osjetljivima na pitanja okoliša i osposobiti ih za donošenje odluka o razvitku društva u budućnosti. Program Eko-škola jasno određuje i usmjerava način na koji se nastavni sadržaji o zaštiti okoliša, koji su dio redovnog školskog programa, primjenjuju u svakodnevnom životu škole. Ovakav pristup pomaže učenicima shvatiti važnost zaštite okoliša.

Uključenjem u projekt škola treba prihvatiti i realizirati program od četiri osnovna stadija, unutar kojih postoji i sedam bitnih koraka, i opredijeliti se za glavni dio programa. U našoj školi to je ZBRINJAVANJE OTPADA.

Osnovni stadiji za stjecanje statusa Eko-škole:
1. Prijava za sudjelovanje u programu Eko-škole
2. Izrada i provedba programa Eko-škole
• Osnivanje odbora Eko-škole
• Ocjena stanja okoliša
• Plan djelovanja
• Praćenje stanja i ocjenjivanje
• Rad prema nastavnom planu i programu
• Obavješćivanje javnosti i uključivanje medija
• Eko-kodeks
3. Prijava za status Eko-škole
4. Obnavljanje statusa Eko-škole

Unaprijed se zahvaljujemo svima koji će nam pomoći u ostvarivanju ovoga projekta.

Izvor: Danijela Velelajter