Mjesec hrvatske knjige

Autor: Marina Ivakić, 15. 11. 2016.

Mjesec hrvatske knjige održava se od 15. listopada do 15. studenoga, a središnja  tema ovogodišnje manifestacije  je Čitam sto nas sat. Školska knjižnica i ove godine nizom aktivnosti promiče knjigu i čitanje kao društvenu vrijednost. Učenici su imali mogućnost sudjelovati u Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja Čitam 100 na sat, Međunarodnom projektu razmjene straničnika 2016. – Bookmark Exchange Project 2016.,  Čitateljskom maratonu organiziranom u suradnji s GKVU – Ogranak Lovas u kojem su sudjelovali učenici od 3.- 7. i radionici „Kako nastaje knjiga?“ Učenici prvog razreda besplatno su učlanjeni u GKVU . Ogranak Lovas te smo tako obilježili i Dan knjižnica 11.11.2016.

Nacionalni kviz za poticanje čitanja organiziraju Knjižnice grada Zagreb. Kviz se provodi on – line u knjižnicama diljem Hrvatske.

Tema Projekta razmjene straničnika 2016. ove godine bila je „Nauči odgonetnuti svoj svijet“.  Zemlja kojoj smo poslali straničnike je Portugal.  Sudjelovali su  učenici 5. razreda. Učenici su izrađujući straničnike spoznali različitosti u svom razredu i specifičnosti mjesta u kojem stanuju te tako  prezentirali našu školu dalekim učenicima iz Portugala. Nestrpljivo očekujemo straničnike učenika iz Portugala.

Čitateljski maraton organiziran je u suradnji s GKVU-Ogranak Lovas. Učenici su čitali ulomke knjige koju su sami odabrali. Sudjelovali su učenici Filip Đaković, Domagoj Turkalj, Nikola Pavličić, Ivančica Sabljak, Vanessa Peić i Marija Vlajčić.

Radionica pod nazivom  „Kako nastaje knjiga?“ održana je u PŠ Opatovac i u 4. razredu u Lovasu. Učenici su izrađujući svoju vlastitu knjigu mogli vidjeti koji je put priče do nastanka knjige. Zaključili su da to nije tako jednostavno kako se čini ali ime je  bilo vrlo zanimljivo.

Dan knjižnica smo obilježili posjetom učenika 1. razreda GKVU-Ogranak Lovas. Tom prilikom uručene su im iskaznice – besplatna jednogodišnja članarina, koje im je osigurala GK Vukovar. Knjižničarka Klementina učenicima je darovala slikovnice.