Putovanje u prošlost "Školski vremeplov"

Autor: Marina Ivakić, 18. 5. 2015.

U Ogranku Gradske knjižnice Vukovar u Lovasu održana je interaktivna radionica pod nazivom „Školski vremeplov“. Radionicu je održala knjižničarka Klementina Radočaj.

Radionici su prisustvovali učenici 5. i 6. razreda.

Virtualnom šetnjom kroz Hrvatski školski muzej učenici su mogli čuti i vidjeti kako je bilo učenicima 18. i 19. stoljeća. Kako su izgledale školske zgrade, koliko je trajala školska godina, koliko se dugo nastava u školama provodila, kakve su bile obaveze  učenika na nastavi ali i ivan nje,  te koja su pomagala u nastavi koristili . Siloslovlje, gombaonica, lučba, uzgoj, samo su neki od zanimljivih termina koji su se koristili u školstvu  19. stoljeća. Na koji način su učitelji provodili odgojne mjere i kako su se tada oblačili učenici su imali priliku uživo vidjeti u improvizaciji knjižničarke Klementine koja se za tu prigodu i obukla u učiteljicu iz 19. stoljeća! Nismo izostavili ni poznatu Parišku sobu  koja je zauzela posebnu cjelinu tijekom izlaganja na radionici baš kao i što ima svoje posebno mjesto u Hrvatskom školskom muzeju.

Radionica je završila zanimljivim abc pitalicama te igrom memori.  Učenici su na imali priliku pisati ma improviziranim pločicama pomoću krede.

Naravno  knjižničarka nije izostavila ni našu školu pa su učenici imali priliku čuti kada je u Lovas poslan prvi hrvatski učitelj, kako se zvao, te na kojoj se lokaciji nalazila „stara škola“.