Prezentiran CAP program prevencije zlostavljanja djece

Autor: Mario Peulić, 23. 10. 2009.

Danas s početkom u 13 sati u školskoj učionici u Lovasu održana je prezentacija CAP programa – prevencije zlostavljanja djece.  Zlostavljanje djece vrlo je težak problem koji uzrokuje brojne teške posljedice na njihov razvoj. Izloženost djeteta fizičkom, emocionalnom ili seksualnom zlostavljanju predstavlja traumatsko iskustvo koje ostavlja duboke ožiljke. Sve države koje brinu o dobrobiti svojih građana, a osobito djece, prepoznale su kao jedan od svojih prioritetnih zadataka razvijanje prevencije zlostavljanja. Tako je i Vlada Republike Hrvatske u Nacionalnom planu aktivnosti za prava i interese djece od 2006. do 2012. godine definirala prevenciju kao jedan od ključnih ciljeva u području zlostavljanja i zanemarivanja djece, uključujući u provođenje mjera pored državnih institucija i organizacije civilnog društva. Učiteljica Ružica Sabo, jedna od samo dviju teen cap pomagačica na području naše županije i od 42 na područje Hrvatske, kaže da se u nastavnoj praksi susreće sa svim vrstama nasilja, među vršnjacima u školi i na ulici te od odraslih poznatih i nepoznatih osoba. Prezentaciji su sudjelovali svi zaposlenici OŠ Lovas na čelu s ravnateljicom gđom Julijom Baltić a slijedeća prezentacija biti će sa učenicima.